Yaz geldi, bize de bi yazı yazmak düştü…

Yaz tatili başladı ve ben daha ne olduğunu anlamadan bitti. Zaten her yaz tatili böyle değil midir? İnsan tatili özlemle bekler. Tatilleri sevmiyorum diyen insan bile azda olsa tatili sever. Ama tatil bu sevgiyi karşılıksız bırakır. Ağır adımlarla yavaşça gelir. İnsanın tatilin geldiğini anlaması zaman alır. Tatilin geldiğini anlamaya başladıkça bir sürü hayal kurar, plan yapar. Tam tatilin geldiğini anladığında tatil sessiz ve hızlı bir şekilde gider. İnsanı yüz üstü bırakır. İnsan planladıklarının çoğunu yapamamıştır.

Bu tatil benim için ilginç deneyimlerle başladı. Hayatımda ilk kez uçağa bindim ve ilk kez yurt dışına çıktım. Yurt dışının tatilimin geriye kalan kısmını değerlendirişimde büyük etkisi oldu. Bence her insan hayatında bir kere de olsa yurt dışına çıkmalı. Özellikle de gençken. Çünkü yur tdışı insanın ufkunu açıyor. İnsanın gençken ufkunun açılması daha iyi birşey. İnsan hayata daha farklı bakıyor.

Yurtdışından geldikten sonra memleketim olan Bilecik’e gittim. Tatilimin çoğunu orada geçirdim. Aile büyüklerini ziyaret ettim. Yeni yeni kişilerle tanıştım. Ailecek Göynük ve Taraklı’ya gittik.

Göynük tarihi evleriyle güzel bir yerleşim yeri. Keşke her yer kendi öz benliğini bu şekilde koruyabilse. Göynük halkı kendi tarihine sahip çıkmış. Onu korumuş. Osmanlı döneminde de önemli bir ilim merkeziymiş. Çevre yörelerde oturan insanlar buraya ilim tahsil etmeye gelirlermiş. Göynük’te Akşemsettin Hazretleri’nin, Emir Sıkkin Hazretleri’nin ve Tabak Dede’nin kabri var. Buraları ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Saat kulesinin olduğu tepeden baktığınız da bütün Göynük ayaklarınızın altında oluyor. O tarihi evleri bir bütün olarak uzaktan görmenin ayrı bir güzelliği var. Buraya çıkıp Göynük’ü izlemenizi tavsiye ederim.

Göynük’ten sonra Taraklı’ya uğradık. Vaktin geç olması ve Göynük’te yorulduğumuz için Taraklı’da pek fazla gezemedik. Keçi sütünden yapılmış dondurma yorgunluğumuzu atmamıza yardımcı oldu. Hayatımda yediğim en güzel dondurmaydı. Taraklı’ya gidipte Uğut tatlısı yemeden olmaz. Uğut tatlısı buğdayın çimlenmiş halinden hiç şeker katılmadan yapılan bir tatlıymış. Herkese tavsiye ederim.

Her güzel anın bir bitişi vardır. Bu sene sınava gireceğimden dolayı yazın dershanem vardı. Bunca güzel şeyden sonra dershaneye gitmek zor gelsede yapcak bir şey yok. Başa gelen çekilir. Bütün hayatım boyunca eşek olmaktansa bir sene inek olurum daha iyi. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir