Amerika’da üniversiteler nasıl araştırılır?

Amerika’da 6 bine yakın üniversite bulunmakta. Bunların arasından kendinize uygun olanı bulmak için hummalı bir çalışma yapmanız gerekiyor.
Üniversitenin özelliklerini belirleyen çok fazla kriter var ve bunlardan size uygun olanlarının sayısı en fazla olan üniversiteyi seçmeniz gerekiyor. Peki nasıl bilgi toplayacağız? College Board’ın ‘Big Future’ kısmı sayesinde üniversiteleri nasıl araştıracağınızı göstereceğim.

College Board Amerika’daki üniversitelere girişte almanız gereken SAT sınavını hazırlayan özel bir şirket. SAT sınavı hakkında ilerleyen yazılarımda daha ayrıntılı bilgi vereceğim ama kısaca açıklarsak; College Board’a Türkiye’deki ÖSYM’nin özel hali dersek SAT sınavı da YGS sınavına denk geliyor. College Board’un üniversitelere ait bilgilerden oluşan veri tabanı devasa boyutlarda. Bu veri tabanında üniversite hakkında öğrencilerin etnik oranına kadar her türlü bilgiyi bulmanız mümkün. Bu siteyi nasıl kullacağınızdan bahsedeyim biraz. ‘https://bigfuture.collegeboard.org‘ adresinden bu veri tabanına ulaşabilirsiniz. Sağ üstteki arama kısmına hakkında bilgi almak istediğiniz üniversiteyi yazıyorsunuz. Eğer bir üniversite ismi aklınızda yoksa, bağlantıda sağ taraftaki menüden aradığınız üniversitenin özelliklerini seçerek arama moturunun size en uygun üniversiteyi bulmasını sağlayabilirsiniz.

Ben bu yazımda sistemi ‘University of California: Berkeley (UC:B)’ üzerinden anlatacağım.

uni_arastirma_1

Aradığınız isimle ilgili sonuçları önünüze seriyor, buradan aratmış olduğunuz üniversiteyi seçin.

uni_arastirma_2

Üniversiteyle ilgili sayfayı açtıktan sonra sol tarafta farklı sekmeler göreceksiniz. İsterseniz bu sekmeleri tek tek inceleyelim.

Screen Shot 2014-07-19 at 11.45.57 PM

At a Glance

uni_arastirma_3

Üniversite hakkında genel bilgiler

Sayfa açıldığında ilk açılan sekme olan ‘At a Glance’den üniversite hakkında genel bir bilgi almanız mümkün. Kısa bir açıklamadan sonra ünivesitenin son başvuru tarihi, büyüklüğü, 6 yılda mezun olanların oranı ve ortalama burs paketlerinin miktarı öğreneceğimiz bilgiler yer alıyor. En alt kısımda ise üniversitenin haritadaki konumunu görebilirsiniz.

Deadlines

Bu sekmeye en elzem bilgilerin bulunduğu kısım diyebiliriz. Çünkü buradaki tarihleri 1 saat bile kaçırsanız işlemi yapamıyorsunuz malesef. Yukarıdan aşağıya doğru başvuru, test sonuçları kabul, burs başvurusu, uluslararası başvuru ve transfer başvurusu tarihlerinin en son günlerini görmeniz mümkün. Gördüğünüz gibi liseden sonra aslında önünüzde bir yıl yok. 30 Kasım’da dünyanın en iyi devlet üniversitesinin başvurusu bitiyor. Başvuru tarihleri hakkında ayrıntılı bilgiyi daha sonraki bir yazımda yazacağım. Bazı üniversitelerde uluslararası öğrencilerin son başvuru tarihi normal başvuruların son başvuru tarihinden farklı olmasına rağmen malesef University of California’larda ikisi de 30 Kasım’da bitiyor.

Majors & Learning Environment

Üst kısımda ‘sophomore year’ kelimesi dikkatinizi çekmiş olabilir, bu öğrencilerin üniversitedeki ikinci yılını ifade etmek için kullanılıyor. UC: Berkeley’e başlıyan öğrencilerin %97’si ikinci yıla başlıyormuş, yani %3’lük bir kısım ilk yıldan sonra bırakıyormuş üniversiteyi. Amerika’daki üniversiteler hakkında bilgi toplarken 6 yılda mezun olma oranını birçok yerde göreceksiniz. Neden 6 yıl ben de hala anlayamadım. Onun altında da üniversitenin verebildiği eğitimler yer alıyor.
Bachelor’s Degree – Lisan Eğitimi
Master’s Degree – Master Eğitimi
Doctoral Degree – Doktora Eğitimi

 Lisans seviyesinde en çok tercih edilen bölümlerin oranları

Lisans seviyesinde en çok tercih edilen bölümlerin oranları

Üniversitede bulunan bölümlerin bazıları

Üniversitede bulunan bölümlerin bazıları

Campus Life

Türkiye’deki üniversitelerde ulaşılması çok zor olan verilerin bulunduğu bir kısma geldik. Aşağıdaki pasta dilimi grafikte okuldaki öğrencilerin etnik kökenlerinin oranları yer alıyor.
uni_arastirma_6
Toplam öğrenci sayısını, yaş ortalamasını, ilk sene yurtta kalan öğrenci sayısını, aktivite ve spor imkanlarını da bu sekmeden öğrenme şansına sahipsiniz.

Applying

Bir sürü üniversiteye başvururum, herhalde birinden kabul alırım diye düşünüyorsanız bu kısım sizi üzebilir. Çünkü Amerika’da üniversitelere başvurmak için bir ücret ödüyorsunuz. Mesela bu üniversitede bu ücret 70$. Diğer üniversitelerde de genelde rakam buna yakın bir şeyler oluyor.
Berkeley’e 67.717 kişi başvurmuş, 11.965 kişi kabul edilmiş ve sadece 4.705 kişi kaydolmuş. Çok seçici olan UC:B sadece başvuran öğrencilerin %18’inizi kabul etmiş. Yani buralardan kabul almak her baba yiğidin harcı değil.

Screen Shot 2014-07-20 at 12.12.18 AM Türkiye’deki merkezi sınav sisteminden şikayet eden herkes Amerika’daki sistemi örnek veriyor. Peki Amerika’daki üniversiteler neye göre seçiyorlar öğrencileri? İşte “What’s important?” başlığı bunları bizim için önem sırasına göre ‘Very Important’, ‘Important’, ‘Considered’ kategorilerinde sıralıyor.
uni_arastirma_7Almanız gereken minumum sınav (SAT, ACT) puanları, GPA’ler(not ortalaması) gibi kriterleri diğer başlıkların altında bulabilirsiniz. Ünivesitelerin kabul kriterleri hakkında ilerleyen zamanlarda bir başka yazı yazarak sizleri aydınlatacağım.

uni_arastirma_8

Paying

Şimdi de cebinizi en çok ilgilendiren kısma geldik. 🙂 Malesef bu kısım biraz içinizi karartabilir , çünkü Amerika’da üniversite okumak baya bir maliyetli. Hele de o eyaletin yerlisi değilseniz fiyat daha da katlanıyor. Amerika’da eyaletinizdeki bir üniversiteye giderseniz neredeyse normal ücretin yarısı kadar ödüyorsunuz. In-State Costs ve Out-Of-States Costs ayrımı bu yüzden yapılmış. Eğer uluslararası bir öğrenciyseniz her şey dahil UC:Berkeley sizden 56 bin dolar istiyor. Düşünün bir de bu üniversite devlet üniversitesi. Özel üniversitelerde bu fiyatlar daha da artıyor. Paying kısmında bulunan bir başka başlıkta burslar başlığı. Ama uluslararası bir öğrenci olarak burs olma şansınız özel üniversitelerde çok düşük, devlet üniversitelerinde ise hiç yok.

For Transfer Students

Burada başka bir üniversiteden UC:Berkeley’e transfer olmak için gereklilikler anlatılıyor. Eğer uluslararası bir öğrenciyseniz liseden mezun olur olmaz Berkeley gibi kaliteli bir kurumdan kabul almanız biraz zor olabilir. Orta seviyeli bir yerde başlayıp buraya transfer olmayı denemek sizin için daha makul olabilir. İlerleyen zamanlarda transferler hakkında daha ayrıntılı bir yazı yazacağım. Oradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

For International Students

Evet işte bizim bölümümüze geldik. O international student biziz. Normalde başvuru ücretleri 70$ bize 80$.
Sekmelerden en az bilgi bulunan sekme burası herhalde. Ama bizim için en can alıcı şey de burada yer alıyor: TOEFL. TOEFL yabancı öğrencilerin girdiği 2 sene geçerliliği olan ingilizce yeterlilik sınavının adı. Sınav 120 üzerinden değerlendiriliyor ve UC:Berkeley minumun 80 puan istiyor. Benim tavsiyem eğer iyi bir yerlere gitmek istiyorsanız en az 90 almaya çalışın. Çünkü University of California: Los Angeles’a başvuran uluslararası öğrencilerin TOEFL ortalaması 110.

Üniversiteler hakkında nasıl bilgi toplayacağımızı öğrendik. Zamanla elimizde üniversiteler hakkında bilgiler birikmeye başlayacak. Peki hangi üniversitenin daha iyi olduğu hakkında nasıl karar vereceğiz? Bunun için de birçok farklı kritere göre hazırlanmış farklı üniversite sıralamaları bulunuyor. Her üniversitenin iyi olduğu alan değişiyor. Bazıları sosyal bilimlerde daha iyiyken, bazıları da mühendislik alanlarında ön sıralarda yer alıyor. Ben bu sıralamaların birkaçını sizler ile paylaşacağım. Bu sitelerden istediğiniz kriterlere ve bölümünüze göre sıralama yaptırmanız mümkün. Her sene sıralama değişiyor, güncel listeye baktığınızdan emin olun.
QS Rankings – Dünya geneli
Times Higher Education – Dünya geneli
US News – Amerika geneli
Forbes – Amerika geneli
Amerika’daki üniversitelerin Türkiye’dekilerden daha iyi olduğunu birçok kez dile getirdim. Yüksek araştırma bütçeleri ve hocalarının üretkenliği bu üniversiteleri listede ön sıralara taşıyor. Bunu bir de sıralamalarda görelim. Maalesef ilk 400’de Türk üniversitesi görmemiz mümkün değil.
uni_arastirma_9Üniversiteler hakkında bilgi toplamak için benim diyebileceklerim bu kadar. İnşallah faydalı olabilmişimdir. Eğer aklınıza takılan bir soru olursa elektronik posta adresim üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Kalın sağlıcakla

4 Yorum Amerika’da üniversiteler nasıl araştırılır?

 1. Muhsin Sarıkaya

  Enes bey merhaba,
  Ben Lise 2. sınıfta okuyan oğlum için araştırma yaparken sizin sitenize denk geldim. Gerçekten paylaştığınız şeyler güzel ancak insan devamlılığının az olmasından dolayı acaba sorumu görüp cevap verir misiniz? diye tereddüt yaşayarak bu satırları yazıyorum.
  Benim oğlum yukardada dediğim gibi lise 2 de ve biz yurtdışında okuyabilsin diye onu uluslar arası öğretim proğramı olan bir okula gönderdik. Burada IB diploması alacak. Ancak IB diploması amerikada geçerli değil diye biliyorum. Yinede size sormak istediğim bir kaç soru var:
  1. Siz TOEFL’a türkiyede girerek mi gittiniz? Toksa TOEFL’a hazırlanmak için amerikada bir dil okuluna mı gittiniz? Hangisini tavsiye edersiniz?
  2. SAT’ye türkiyede girmek mi kolay yoksa Amerikada hem dil okuluna gidip hemde SAT’ye hazırlanmak mı daha faydalı?
  3. North American University’i sizin verdiğiniz link te aratınca bulamadım. Bunda bir gariplik yok mu? Yoksa bu okul henüz amerika genelinde akredite edilmedi mi?
  4. Bir de Burs imkanları nasıl? Örneğin benim oğlum bilgisayar mühendisliği istiyor. SAT’de toplam 1700 puan alsa bir üniversiteye burslu yerleşebilir mi?
  5. Burslu olarak okurken daha iyi üniversitelere geçiş olursa burs durumu nasıl oluyor?
  Sorularım biraz fazla oldu kusuruma bakmayın. Derslerinizden vakit bulurda cevaplarsanız sevinirim. Derslerinizde başarılar dilerim…

  Reply
  1. Enes Çakır

   Merhabalar Muhsin Bey,
   Son zamanlarda hayatın koşusturmacasından dolayı sitemle çok fazla ilgilenemiyorum. Ama böyle sizin gibi insanların ilgisi beni yazmaya teşvik ediyor. Yazdıklarımla bir kişiye bile faydam dokunuyorsa ne mutlu bana.
   Daha oğlunuz 10.sınıftayken olayların farkına varıp gelecek kariyerine göre harekete geçmenizi takdir ediyorum. Maalesef yurtdışında okumak isteyen Türkler genelde her şeyi mezuniyetin sonrasına bırakıyorlar ve bu da bazı şeyler için geç oluyor. Ama sizin oğlunuz daha o yaştayken araştırmalar yapıp oğlunuzu yurtdışına yönelik hazırlamanız ona çok büyük avantajlar sağlar. IB diploması uluslararası camiada geçerliliğini olan bir diplomadır. Genelde Amerika’daki okullar kabul ederler. Başvuruda IB diploması çocuğunuzun elini kuvvetlendirir. Gelelim sorularınızın cevaplarına:
   1) Ben Amerika’da dil okuluna gittim ve TOEFL’a Amerika’da girdim. Malesef Türkiye’de Amerika’ya yönelik bir şey yapmadım. Malesef diyorum çünkü buraya geldiğinizde bazı şeyler için çok geç kaldığınızı farkediyorsunuz. TOEFL biraz ilginç bir sınav. Çok iyi bir İngilizce’ye sahip olsanız bile TOEFL’dan yüksek not alamayabiliyorsunuz, ya da sizden çok çok kötü İngilizce’ye sahip kişiler sizden yüksek alabiliyorlar. TOEFL bir sınav olduğun için onun da taktiklerini bilmek gerekiyor. Sadece TOEFL taktiklerini öğreten şunu yaparsanız şu kadar puan alırsınız tarzında kurslar bulunmakta. Ben TOEFL’dan 120 üzerinden 110 puan alıp da dışarıda kendi işini göremeyen, 2 kelimeyi bir aradaya getiremeyen insanlar da gördüm, İngilizce temeli olmayıp da kendi ayakları üzerinde durabilen insanlar da gördüm. Amerika’da yaşamak, eğitim almak bir kültür gerektiriyor. Kesinlikle üniversiteden önce buralara gelip buranın eğitim sistemine, buradaki hayata, farklı kültürlerle yaşamaya alışmasını şiddetle öneriyorum. Türkiye’deki hayatla buradaki hayat çok farklı. İnsan olduğunuz için burada değer görüyorsunuz. Türkiye’den buraya direk üniversiteye gelir ise çocuk gelir gelmez bir şoka uğrayabilir. Eğitim sistemine mi alışsın, ortama mı alışsın, burada yaşamaya mı alışsın, farklı kültürlerle yaşamaya mı alışsın… Sonuç olarak üniversiteden önce TOEFL sınavını almış bile olsa burada 2 ay bile olsa bir dil eğitimi almasını öneriyorum. Bu Türkiye ile Amerika arasındaki geçisin onun için daha kolay olmasını sağlar.
   2) SAT’ye Türkiye’de girmek konusunda bir bilgim bulunmamakta. Ben burada dil okuluna giderken hazırlandım. Zaten buradaki dil okulları genelde öğleye kadar oluyor. Yani öğleden sonra büyük boşluklarınız bulunuyor. O arada bir SAT kursuna da yazılabilir, bir SAT kitabı alarak evde kendi de çalışabilir. Zaten SAT ilk aşaması sadece matematik ve İngilizce’den oluşuyor. Türkiye’de ortaokul seviyesinde matematiği iyi olan bir öğrencinin matematik kısmını sorunsuzca halledebileceğine inanıyorum. Ama maalesef aynı şeyleri İngilizce için söyleyemiyorum. Burada doğup büyüyen anadili İngilizce olan kişiler bile SAT’nin İngilizce kısmında zorlanıyorlar.
   3) North American University yeni kurulmuş bir üniversite. Beni verdiğim linklerdeki listeler çok uzun değiller. Bazıları dünyanın ilk 500 okulunu bazıları 1000 okulunu kapsıyor. Sadece Amerika’da bile 4-5 bin adet üniversitenin olduğunu göz önünde bulundurursak North American College’ın 5-6 yıl gibi kısa bir sürede bu listelere girmesi biraz zor.
   4) Malesef University of California gibi devlet üniversitelerinde Amerika vatandaşı olmayan öğrencilere burs imkanı pek fazla olmuyor. Eğer çocuk çok başarılıysa özel üniversiteler burs sağlayabiliyorlar. Mesela bir öğrenci Stanford’ı kazandı ama maddi durumu oraya yetecek seviyede değil. Standford (ya da diğer özel üniversiteler) bu çocuk buraya kabul alabilecek seviyedeyse bursu hakkediyor diyip burs verebiliyorlar. Ama tabiki oralardan da kabul almak kolay değil. SAT’den 1700 puan ile girebileceği ve burs alabileceği üniversiteler var. Oğlunuzun hedefindeki üniversitelere göre burs imkanları değişir.
   5) Bu tamamen bursu aldığa kuruma bağlı. Eğer eğitim masraflarını okul karşılıyorsa doğal olarak sadece kendi okullarındakini karşılarlar. Başka okula gittiğinde destek olmazlar. Ama eğer bursunu bir kişiden ya da özel bir kurumdan alıyorsa bu o kuruma/kişiye bağlı tamamen. Şunu unutmamak gerekir ki genelde üniversitelerin iyilik derecesiyle fiyatları da bağlantılı. İyi üniversitelerin fiyatları da bu bağlamda artıyor.
   Umarım verdiğim cevapların faydası dokunur. Aklınıza takılan ya da cevabını yeterli bulmadığınız noktalar olursa çekinmeden sorabilirsiniz 🙂 Cevaplamaktan mutluluk duyarım

   Reply
   1. Muhsin Sarıkaya

    Enes bey uzun uzadıya Yazdığınız cevabınız için teşekkürederim. Siz yazın birileri mutlaka okur, okuyor. Size cevap gelmiyor diye okumadığınızı düşünmeyin. Ben Twitter dan sizi ekleyeceğim. Her yeni yazınızı orda belirtmeniz halinde mutlaka okuyacağımızı bilin. Teşekkürler….

    Reply
 2. EDA GÖKÇELİ

  ENES BEY ÜNİVERSİTELER HAKKINDAKİ YAZILARINIZI ,SİZE SORULAN SORULARI VE VERDİĞİNİZ CEVAPLARI OKUDUM.OLDUKÇA BİLGİ SAHİBİ OLDUM.TEŞEKKÜR EDERİM

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir