Origami Sanatçısı NASA’da

Bilimkurgunun hayatımda hep önemli bir yeri olmuştur. Uzayın sonsuzluğu her zaman beni içine çekmiştir.
Çocukluğumdan beri NASA’da çalışmak istememin sebebi de budur. Küçükken NASA’da sadece uzay bilimleri okuyanların çalışabildiğini sanardım. O yüzden sadece ODTÜ’de bulunan o bölüme gitmek isterdim. Büyüdükçe bunun böyle olmadığını öğrendim ve elektronik mühendisliğine yoğunlaştım. Bu haber de NASA’daki iş çeşitiliğinin başka bir kanıtı.

Uzaya araç göndermek maliyetli bir iş. Aracın boyutu arttıkça maliyeti de o oranda katlanıyor. NASA ile projeler üreten makine mühendisi ve origami meraklısı Brian Trease aklına origami teknikleri yardımıyla güneş panellerinin boyutlarının büyük ölçüde küçültülebileceği gelmiş. NASA’da bu fikirden yola çıkarak origami sanatçısı Robert Lang’ı işe almış.

nasa_origami_1

jpl-origami-solar-panel.0

Şu ana kadar yapılan çalışmalara bakılırsa NASA’nın ne kadar da mantıklı bir hamle yaptığı ortada. Çapı 25 metre olan güneş panelini katlayarak 2.7 metre çapa sahip bir şekle sokmayı başarmışlar. Bu gelişme sayesinde ilerleyen günlerde devasa boylardaki güneş panellerini uzaya göndererek uzay araçlarının ve uyduların enerji sorunu büyük ölçüde çözülecek.

Kaynak: CNET, The Verge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir