iOS Uygulamalarındaki Geçici Dosyaları Temizleme

Güncellemeler, büyük boyutlu uygulamalar, çekilen video ve fotoğraflar… 16 GB’lık bir iPhone’nun bunlara dayanması imkansız.
Bir de bunların üzerine önbellek dosyaları(cache) da eklenince bir fotoğraf için bile cihazınında yer bulmak imkansız hale geliyor.
İndirdiğinizde 44 MB olan Spotify uygulaması zamanla 716 MB oluyor, basit bir 34 MB Vine uygulaması 370 MB oluyor. Vine uygulamasının 2 GB önbellek dosyası biriktirdiğini günleri hatırlıyorum ve uygulama içinde ‘Önbellek Dosyalarını Temizle’ seçeneği olmadığı için hafızayı dolduran bu gereksiz (haritalar için gerekli olabilir) dosyaları temizlemek için uygulamayı silip tekrar yüklemek gerekiyor.

PhoneExpander_10

Şuanlık sadece Mac OS X versiyonu bulunan ücretsizPhoneExpander‘ uygulaması bu işlemi bizler için gayet basit bir hale getiriyor. Bu linkten uygulamayı Mac OS X işletim sistemi bulunan bilgisayarınıza indirip yükleyebilirsiniz.

PhoneExpander_2

Uygulama şu an beta versiyon olduğu için uygulamanın stabil versiyonu çıkınca haberdar olabilmeniz için e-postanızı girmeniz isteniyor. Eğer aynı firmanın diğer uygulamarından da haberdar olmak istiyorsanız alttaki seçeneği işaretleyebilirsiniz.

PhoneExpander_3

Uygulamayı kullanabilmek için iOS cihazınızı kablo ile bilgisayarınıza bağlamanız gerekiyor.

PhoneExpander_4

Gördüğünüz gibi benim cihazımın %79’u doluymuş. Hafızanızı boşaltmanız için uygulama size 4 seçenek sunuyor.

PhoneExpander_5

1) Clear Temporary Files (Geçici Dosyaları Temizle)

Geçici dosyalar gün geçtikçe telefonumuzun hafızasını dolduruyorlar. Önbellek dosyaları uygulamalarda daha önce yaptığımız işlemlerin daha hızlı yapılmasına olanak sağlıyor. Vine’da izlediğiniz bir video ya da Twitter’da baktığınız bir resim telefonunuzun önbelleğine kaydediliyor. Belki de bir daha hiç açmayacağınız dosyalar telefonunuzda yer kaplıyor. Belki bazı uygulamalar sadece 10-20 MB’lık geçici dosya tutuyor olabilir. Ama bütün uygulamarın dosyaları bir araya gelince hiç de azımsanamayacak bir boyut ortaya çıkıyor. Mesela benim telefonumdakiler toplam 2.26 GB yer kaplıyorlar. Eğer cihazınızın toplam hafızası 16 GB ise bu ciddi bir alan demek. “Clear Temporary Files” seçeneğini seçerek hangi uygulamanın ne kadar geçici dosya tuttuğunu görebilirsiniz.

PhoneExpander_6

Uygulama simgelerinin sol tarafındaki tikler aracılığıyla geçici dosyalarını silmek istediğiniz uygulamaları seçip “Clear 307 Caches (2.26 GB)” butonu ile cihazınızda istediğiniz gibi kullanabileceğiniz 2.26 GB’lık bir alan açabilirsiniz. Silme işlemi tamamlandığında aşağıdaki gibi bir uyarı penceresi ekranınızda beliriyor.

PhoneExpander_7

2) Remove Apps (Uygulamaları Temizle)

Konu telefonda boş alan açmak olunca büyük boyutlu uygulamalar da bu programın kapsama alanına giriyor. Uygulamaları telefonunuzdan uygulama simgesine basılı tutarak basit bir şekilde silebilirsiniz. Ama bu program sayesinde telefonunuzdaki uygulamaların kapladığı alanları görerek tek bir tık ile istediğiniz sayıda uygulamayı basit bir şekilde silebilirsiniz. Buradan uygulamayı silerseniz, iCloud’daki kayıtlı dosyalarınıza bir şey olmuyor. Yani oyun kayıtlarınız, daha önceden iCloud’a kaydettiğiniz dosyalarınız hakkında endişelenmenize gerek yok.

PhoneExpander_8

3) Clear Photos (Fotoğrafları Temizle)

Eski günlere göre fotoğraf ve video çekmenin basitleşmesi ile gün içinde onlarca fotoğraf çeker hale geldik. Tabii genellikle fotoğraf çekme hızımıza mobil cihaz hafızaları yetişemiyor. Belirli aralıkla çektiklerimizi bilgisayara aktarmamız gerekiyor. ‘PhoneExpander’ uygulaması bize bu konuda da yardımcı oluyor. Bu seçeneğin adı ile işlevi pek uyuşmamış gibi. Şu ana kadar hep silmekten bahsettik, ilk olarak ‘Clear Photos‘ seçeneğini görünce insanın aklında olumsuz olgular beliriyor. Ama bu sekmeye girince aslında fotoğraf ve videoları tamamen silmediği farkledilebiliyor. Burada belirlediğiniz klasöre belirlediğiniz zaman aralığındaki fotoğraf ya da videolarınız kopyalıyor ve telefondakileri siliyor. Böylelikle cihazımızda yer açılıyor.

PhoneExpander_9

4) Clear Music (Müzikleri Temizle)

Program beta olduğu için bu seçenek daha aktif hale getirilmemiş. Ama ilerleyen günlerde bu uygulama telefonunuzdaki gereksiz müziklerinizi de temizlemenizde sizlere yardımcı olacak gibi görünüyor.

Gördüğünüz gibi ‘PhoneExpander‘ uygulaması cihazınızın hafızasında yer açmak için size her türlü yardımcı oluyor. Sadece birkaç tıklama ile cihazınızda istediğiniz gibi kullanabileceğiniz hafıza alanları açmak sizin elinizde. Eğer uygulama cihazınızda yer açmanıza yardımcı olduysa tecrübelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 Yorum iOS Uygulamalarındaki Geçici Dosyaları Temizleme

  1. İsimsizKahraman

    Uygulamayı anlattığınıza göre İoslar için eşsiz bir uygulama olduğu görülüyor. Eğer yazılanlar kadar varsa uygulamayı kullanmaktan zevk duyacağımız kesin. Bir sorun çıkmazsa bilgilendirmeniz için teşekkürlerimi sunarım #Respect

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir