iOS Programlamaya Giriş

Xcode Apple’ın Mac Os X işletim sistemli bilgisayarlarda kullanmak için çıkarmış olduğu bir derleyicidir.
Xcode’ ta Objective-C dışında bir çok programlama diliyle ( C, C++, Objective-C, Java, AppleScript, Python, Ruby ) de program yazabilirsiniz. iPhone, iPad ve Mac Os X için programlar Objective-C ‘ de yazılmaktadır.

Objective-C ve iOS programlama şuan ciddi anlamda Türkçe kaynak sıkıntısı çekmektedir.Ben burada elimden geldiği kadar, bildiğim şeyleri size anlatmaya çalışacağım. Ben de Objective-C ve iOS programlamayı yeni yeni öğreniyorum. Öğrenirken üç şeye ihtiyacınız var.

  1. Sabır
  2. İngilizce
  3. Apple bir bilgisayar veya Hackintosh

1. Bu işler hemen öğrenilecek işler değil. Zaman alan meseleler. Her işin başları zordur. Sabır gerektirir. Zaman geçtikçe kafanızdaki boşluklar dolacak bazı şeyleri daha iyi anlayacaksınız. Meğer bu böyleymiş diyeceksiniz. Bu işlerden zevk almaya başlayacaksınız. Lütfen kendinize bir şans tanıyın.

2.Başta da belirtmiştim. Bu konularda Türkçe kaynak sıkıntısı var. Ben burada elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım. Ama İngilizce’ ye de biraz ihtiyacınız var.

En önemli kaynağımız Apple’ın oluşturmuş olduğu https://developer.apple.com/ adresi. Bu adreste iOS programlama ve Objective-C hakkında istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Ama İngilizce. İngilizce programlama kitaplarıda okuyabilirsiniz. Ben şuan Stephen G. Kochan’nın Programming in Objective-C isimli kitabını okuyorum. Faydalı ve anlaşılır bir kitap. İngilizce’si çok ağır değil.

İngilizceniz zayıfsa diğer bir önemli kaynağımız eğitim videolarımız yani “tutorial” ler. Görüntülü olduğu için sözleri anlamasanız bile yaptıklarından birşeyler anlayabilirsiniz. Google ya da Youtube “Xcode Tutorial”, “iPhone programming tutorial”, “iPhone Tutorial”, “iOS programming”, “Objective-C tutorial” kelimelerini aratabilirsiniz. Eminim faydalı videolar bulabilirsiniz. Lynda.com’un hazırlamış olduğu iOS programlama ve Objective-C hakkında güzel tutorial setleri var. Onları da izleyebilirsiniz.

Kendi kendinize öğrendiğiniz için aklınıza takılan soruları sormanız lazım. Bunun içinde bir foruma ihtiyacınız var. Stack Oveflow tam size göre. Bütün programlama dilleriyle ilgili sorularınızı burada sorabilirsiniz. Daha önceden cevaplanmış soruları okuyarak bilgilerinizi arttırabilirsiniz. Github ve Developer Apple’dan daha önceden yapılmış çalışmaları indirebilirsiniz.

3. iOS programlama yapmak için lazım olan en önemli şey Apple bilgisayar. Xcode sadece Mac Os X işletim sisteminde çalışıyor. Bazı arkadaşlar Windows tabanlı bilgisayarlara sanal olarak Mac kuruyorlar. Bu başlangıç için kullanılabilir. Ama baştan söyleyeyim verimi çok iyi olmuyor. Bazıları da Hackintosh yapıyorlar. Google’da Hackintosh yazarsanız gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Maalesef Apple bilgisayarlar Türkiye’de çok pahalı. Sıfır olsun ve ucuz olsun diyorsanız Mac Mini iyi bir başlangıç olabilir.Programlama için işinizi görür. Ama iyi bir şey ve ucuz olsun diyorsanız Amerika’dan getittirin. Bayağı ucuza geliyor. Ben öyle yaptım. Hiç pişman değilim. İngilizce klavye filan hiç sorun olmuyor. Programlama yaparken Türkçe klavyeden daha rahat oluyor. Üçüncü bir alternatif olarak ikinci el bir Mac alabilirsiniz. Uygun fiyata ve az kullanılmış bulabilirseniz bu alternatifte cazip.

Aklınıza neden iOS programlama diye bir soru gelebilir. Şu an piyasada milyonlarca iPhone ve iPad var. Hepsinin bağlandığı App Store var. App Store uygulama koyarak milyonlara ulaşabilirsiniz. Programlama dillerinin popülerliğini araştıran Tiobe Software isimli bağımsız bir firmanın değerlendirmesine göre, Objective-C programlama dili 2006 yılında popülerlik konusunda 38. sıradayken Şubat 2012 itibariyle PHP’yi arkasına alıp 5. sıraya yerleşmiş durumdadır. 2012 senesi içerisinde yaygınlık açısından C++ ve C#’ı geçmesi, Java ve C’nin arkasından 3. sıraya yerleşmesi beklenmektedir. Bu dili öğrenirseniz büyük avantajınız olur

Her şey sizde bitiyor. Apple Store’ra uygulama koyarak dünyayı değiştirmek mi istersiniz yoksa sadece bu uygulamaları kullanmak mı istersiniz.

Xcode çok yönlü bir programdır. Yaptığınız uygulamaların arayüz tasarımınıda Xcode’dun içinde yapabilirsiniz. Uygulamanız bittiğinde denemek için bir iPhone veya iPad ihtiyaçınız yok. Çünkü Xcode iOS Simulator içeriyor. Yaptığınız uygulamaları burada deneyebilirsiniz. Zaten cihazınızda deneyebilmek için Apple’dan programcı lisansı almanız lazım. Lisansın ücreti yıllık 99$. Lisansı aldığınızda uygulamalarınızı cihazınızda deneyeblirsiniz ve App Store’a koyabilirsiniz. App Store koyduğunuz uygulamaların kârının %30’unu Apple alıyor. %70’i size kalıyor. Apple’ın %30’unu almasını gereksiz bulabilirsiniz. Ama adamlar size hazır pazar sunuyor. Uygulamanızı pazarlama derdinden kurtuluyorsunuz. Birçok uygulama App Store’da milyonlara ulaşmış ve ünlü olmuştur. Yıllık 99$ fazla bulabilirsiniz. Ama düşünün bedava olsaydı. O zaman önüne gelen App Store’a uygulama koymak isteyecekti. O da App Store’un seviyesini düşürür. Ama başlangıçta bu parayı vermek zorunda değilsiniz. iOS programlamayı öğrenin. Birkaç uygulama yapın. Ondan sonra lisansı alırsınız.

Şu an lise 3 öğrencisiyim ve yurtta kalıyorum. Seneye sınava gireceğim için sınava hazırlanıyorum. Eve çok gidemiyorum. Dersler biraz düzensiz olabilir. Şimdiden kusura bakmayın.

Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir