Hangi iPad Sizin için Daha Uygun?

Sonunda en yeni iPad olan iPad Air Amerika’da satışa sunuldu.  Ama iPad Air almadan bir kez daha düşünmeniz gerekebilir. Çünkü tanıtılan bir modelimiz daha var: iPad Mini Retina Display. iPad Mini Retina Display daha satışa sunulmamasına rağmen iPad Air’dan aşağıya kalan bir özelliği yok. Bu da onu cazip bir seçenek haline getiriyor. Karar vermemizi zorlaştıran bi etken. Peki hangi iPad size daha uygun?

iPad 2 düşünmek mantıklı mı?
Şimdi mantıklı bir şekilde düşünelim. iPad 2 2011 Mart tarihinde piyasaya çıktı. Şu an 399$ etiketiyle Apple’ın sitesinde satışta. Bunu yanında geçen sene satışa çıkan iPad Mini de 299$ olarak Apple’ın sitesinde satışa koyulmuş. İkisinde de retina ekran yok, işlemcileri aynı, pil ömürleri aynı. iPad Mini’de artı olarak lightning girişi ve daha iyi bir kamera var. iPad 2 yerine ilk çıkan iPad Mini’leri tercih edince 100$ cebinize kalıyor. Bir de bu fark Türkiye’de 100$’dan daha fazla olur. En son çıkan modelleri göz önünde bulundurmadığımız da Mini büyük abisinin karşısında avantajlı bir pozisyona geçiyor.

iPad Air vs. Retina Mini
Bu soru bu aralar çoğu insanın kafasını karıştırıyor. iPad Air mı, iPad Mini Retina Display mi? Bunu bana iPad Mini’ler ilk çıktığında sorsaydınız normal iPad’i önerirdim. Çünkü Mini daha zayıf bir işlemciye, retina olmayan bir ekrana sahipti. Ama Apple son tanıtımında öyle bir hamle yaptı ki iPad Mini’nin cazibesini arttırdı. Mini artık yaşıtı olan iPad ile yani Air ile aynı işlemciye sahip ve retina displayi var. Pil saatleri de aynı. Aralarında ekran boyutu dışında performans açısından bir fark kalmadı. Bu durum insanları çok arada bırakıyor.

Üretkenlik mi? Direk Air’a yönelin…
Evet iPad Mini daha küçük bir ekrana sahip ve taşınılabilirliği daha fazla ama her işlem için uygun değil. Mesela çok yazı yazan bir insansanız daha büyük bir sanal klavye işinizi daha çok görecektir. Veya genelde insanlar yaşlandıkça gözleri daha az görmeye başlar bu yüzden daha büyük bir ekrana sahip iPad Air tercihiniz olabilir. Ama ben iPad Mini de kullandım ve dergi okumak ve ya internette gezinmek için onun ekran boyutu da gayet yeterli.

100$ daha az ödemek kulağınıza daha hoş geliyorsa… Mini alın
Eğer Mini’yi tercih ederseniz 100$ daha az ödeyerek aynı özelliklere sahip bir tablete sahip olmuş olursunuz. Cebinize kalan 100$ ise kılıf, klavye gibi aksesuarlara harcayabilirsiniz.

Eğer sanal klavye yerine klavyeli bir kılıf kullanmayı tercih ediyorsanız…
Evet iPad Mini için de klavyeli kılıflar var. Ama bunlar boyutu küçültebilmek için daha küçük tuşlara ve ya daha az sayısa tuşa sahip oluyorlar. Bu durumda yazı yazarken insanın kendini rahat hissetmesine engel oluyor. Ama bunun aksine iPad Air klavyeleri daha büyük olduğu için daha rahat yazı yazabilirsiniz.

Daha büyük her zaman daha mı iyidir?
Bizim toplumumuzda yanlış bir anlayış vardır. Daha pahalı olan ya da daha büyük olan daha iyidir gözüyle bakarız. Ama bu tamamen kişinin kullanım amacına göre değişir. Benim tavsiyem öncelikle bir Apple Store gidin ve bu ürünleri gözünüzle görün test edin. Ama daha Türkiye’de piyasaya çıkmadı bu ürünler.
Çok gezen bir insansanız ve ya bayansanız kol çantanıza koyup gezdirebilecek bir tablet istiyorsanız iPad Mini sizin için daha uygun olabilir. Bu MacBook Air 11” ve 13” e benzetebiliriz. Mesela ben 11” i çok kullanışsız buluyorum. Ama insanlar onu alıp kullanıyorlar.

Yanlış karar verme ihtimaliniz var mı?
Bana sorarsanız böyle bir ihtimal yok. Çünkü ikisi de performans açısında aynı özelliklere sahip. Tek farkları ekran boyutları. Ve bence hiç kimse ekran boyutundan dolayı iPad aldığına pişman olmaz. Her şeye rağmen son karar size ait. Aşağıdaki resimde bütün iPad’lerin özelliklerini toplu olarak görebilirsiniz.

ipad_all

1 Yorum Hangi iPad Sizin için Daha Uygun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir