Gelsin harçlıklar…

Yurt dışına çıkacak öğrencilerin en büyük sorusu “Türkiye’den ailem bana nasıl para gönderecek?”tir herhalde. Ben de Türkiye’deyken birçok yöntem duymuştum. Sağolsun bu konuyu babam da çok araştırdı. Ben de buraya gelince öğrencilere sordum Türkiye’den nasıl para aldıklarını. Bazı öğrenciler Moneygram, Western union gibi para gönderme servislerini kullandıklarını söylediler. Bunların da en ucuzunun Moneygram olduğunu söylediler. Ben de Moneygram’ın resmi sitesine girdim ve Türkiye’den Amerika’ya 700$ göndermenin maliyetini hesaplattım. Niye 700$? diye sorabilirsiniz. Yazının ilerleyen kısımlarında anlayacaksınız nedenini. Moneygram karşıma 40$ gibi bir masraf çıkardı. Bu maliyet de biz öğrenciler için azımsanmayacak kadar fazla bir miktar.

Gelelim benim kullandığım ve şu ana kadar duyduğum en ucuz yönteme. Ben Türkiye’deyken HSBC‘den Debit Card çıkarttırdım. Oradaki görevli bana dünyanın her yerinden rahatlıkla para çekebileceğimi söyledi. Ben de buraya geldim ve kartımı Bank of America ATM’sine taktım. Bizden üst dönemlerden Bank of America ATM’lerinden günde en fazla 700$ çekebileceğimi öğrendim. Türkiye’de açtırdığım debit kartımı taktım. PIN’imi ve çekmek istediğim miktarı (700 $) girdim. Ve ATM bana 3$ işlem ücreti kesicez kabul ediyor musunuz dedi. Ben de onayladım. 700 $’a sadece 3$ işlem ücreti ödeyerek kavuştum. Ailem Türkiye’deki hesabıma para aktarıyor. Bende buradan günde 700 $’a kadar sadece 3$’lık bir ücretle çekiyorum. Bence çok avantajlı bir yöntem. Sadece HSBC kartıyla mı oluyor diyebilirsiniz. Burada Vakıfbank ve İş Bankası kartıyla da sadece 3$ ücret ödeyerek para çeken arkadaşlarım var. Herhangi bir VISA ya da MASTERCARD ile bu ücret karşılığında çekilebiliyormuş galiba. Ben bu yöntemi şu an sorunsuzca kullanıyorum ve size de kesinlikle tavsiye ederim. Ama başta küçük bi sorunla karşılaştım onu sizinle paylaşayım.

Eğer banka hesabınız HSBC’de ise bu kısmı kesinlikle okuyunuz;

En başta 700$’ı sorunsuzca çektim. Her şey yolunda gidiyordu. Babam o ayki harçılığımı hesabıma yatırdığını söyledi. Ben de parayı çekmek için Bank of America ATM’sine gittim. Kartımı taktım ve en başta yaptığım gibi PIN’imi ve çekmek istediğim miktarı girdim. 3$ ücret keseceğiz onaylıyor musunuz dedi ben de onayladım. ‘İşleminiz yapılıyor lütfen bekleyiniz’ yazdı ekranda ve 10 saniye sonra işlemeniz gerçekleştirilemiyor diye bir yazı çıktı. Bir an korktum çünkü harçlıklarıma ulaşamıyordum. Yandaki diğer Bank of America ATM’lerinde de denedim. Sonuç aynıydı para çekemiyordum HSBC hesabımdan. Bende belki Bank of America’da bir problem vardır diye düşündüm. Chase (Amerika’da büyük bir banka ) ATMsine gittim. Orda da denedim ama sonuç yine aynıydı. Ben de Skype ile HSBC müşteri hizmetlerini aradım. Oradaki görevliye derdimi anlattım.  O da bana banka hesabından yurt dışından para çekildiğinde o kişi bu işlemi kendi yaptığını onaylayana kadar güvenlik nedeniyle hesabı bloke ettiklerini söyledi. Kimliğimi onaylamak için cep telefonuma bir şifre gönderdiler. Bende bu şifreyi görevliye söyledim ve hesabımı aktif hale getirdiler. Şu an problemsiz bir şekilde para çekebiliyorum. Belki diğer bankalarda da böyle bir güvenlik önlemi vardır. Diğer bankalarda böyle bir sorunla karşılaşan arkadaşlarımız varsa bizle paylaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir