Dock’unuzu Özelleştirin

Bu gösterdiklerimi çoğu uygulamaya uygulayabilirsiniz. Ben “Dock”a uygulamayı göstereceğim. Hayal gücünüzle güzel çalışmalar ortaya çıkarabilirsiniz.

“Sistem/Kitaplık/CoreServices” klasörünü açın. Oradan “Dock” uygulamasını bulun.

Dock uygulamasına sağ tıklayın ve “Paket İçeriğini Göster” deyin.

Açılan sayfadan “Contents/Resources/tr.lproj” klasörünü açın. “tr.lproj” klasörünü açmamızın nedeni sistemi Türkçe olarak kullanıyor olmamız. Başka dilde kullanan arkadaşlar o dilin dosyasını seçebilirler. Bu klasörden “DockMenus.strings” dosyasını bulun. Bu dosya TextView programı ile de açılıyor ama bazı karakterler garip gözüktüğü için ben tamamen ücretsiz olan “TextWrangler” programını kullandım. Bu programı Appstore’dan indirebilirsiniz.

Sistem direk bu dosya üzerinde oynama yapmamıza izin vermediği için dosyayı başka bir yere kopyalayın. Kopyaladığını dosyaya sağ tıklayın ve “Şununla Aç” sekmesinde TextWrangler programını seçin. Kesinlikle orjinal dosyanın bir kopyasını başka yere almayı unutmayın ne olur ne olmaz.

<string></string> aralarındaki yazıları keyfinize göre değiştirebilirsiniz. Mesela <string>Çöpü boşalt</string> yazısını <string>Boşalt Lan Çöpü</string> yapabilirsiniz. Ama değişiklikleri yaparken %@ olan yerleri silmeyin. Çünkü o kısım değişkenlerin gösterileceği kısım. Örnek vericek olursak orda <string>Aç : %@</string> yazıyor. Siz “Uygulamalar” klasörüne tıklayınca “Aç : Uygulamalar”  yazıyor. İzlenceler klasörüne tıklayınca “Aç : İzlenceler” yazıyor.

Değişiklikleri kaydedin ve çıkın.  “DockMenus.strings”  dosyasını eski konumuna kopyalayın ve “Değiştir” deyin. Dock’umuzu yeniden başlatmak için Terminal’i açın ve killall Dock yazın. İşlemimiz bu kadar, gerisi sizin hayal gücünüze kalmış.

3 Yorum Dock’unuzu Özelleştirin

 1. Suleyman

  Merhaba Enes Bey,

  Dock’ta iki ikon arasında mesafe bırakıldığını görmüştüm. Bununla ilgili yardımcı olabilirmisiniz?

  Faydalı bilgileriniz içinde teşekkür eder devamını bekleriz.

  Reply
   1. Suleyman

    Evet işe yaradı. Çok Teşekkür ederim. Yazılarınızın devamını bekliyoruz. İyi günler.

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir