Çok Yönlü iPhone Logosu

Daha ince ve daha hafif mobil cihaz yapma yarışı hiç bitmeyecek gibi gözüküyor. Apple; kalp atışı, deri iletkenlik sensörleri ve daha fazla sensörü iPhone’larının arkasındaki elma logosu ile direk birleştirebileceği metodların araştırmasını yapıyor.

Apple, perşembe günü Amerika Patent ofisine gönderdiği “Concealed electrical connectors” (Gizli elektrikli soketler) isimli patent başvurusunda elektrikli sistemleri mobil cihazın kasasında varolan yüzeysel çukur ve açıklıklara entegre etmenin detaylarından bahsediyor. Bütün iPhone ve iPad’leri süsleyen Apple logosu bu çukurlara güzel bir örnek teşkil ediyor.

Somut olarak ele alırsak, Apple telefonunuzun arkasındaki ürün tanımlayıcı “iPhone” yazısınındaki harflere tek tek ya da topluca elektrik devresi yerleştirebilecek. Telefonu tutarken herkesin elinin altına denk gelen ‘Phone’ kelimesinde her harfin altına devreler yerleştirip, ayrı ayrı olan bütün devrelerin eş zamanlı olarak tek bir devre gibi çalışmasını sağlayabilecekler.

applelogo_patent_2

Dokümanda deri iletkenlik sensörleri, kalp atışı sensörleri, parmak izi okuyucular gibi biometrik gözlem aygıtlarından bahsediliyor. Daha kuvvetli olan uygulama yöntemi ise Macbook bilgisayarlarda yer alan MagSafe gibi bir şarj ve stand mekanizması geliştirilebilir. Apple Watch’ta olduğu gibi belki ilerleyen günlerde iPhone’larımızı arkasından manyetik uçlu bir kablo ile şarj edebiliriz.

Diğer bir örnek ise şeffaf harflerin altına yerleştirilebilecek optik sensörler. Bu tarz sensörlerle de birçok veri toplanabilir.

Apple’ın diğer patentlerinde de olduğu gibi malesef bu teknolojinin ne zaman kullanılmaya başlanacağı muamma. Mesela iPhone 6 ile Apple arkadaki logoyu paslanmaz çelikten gömülü bir hale getirdi. Oluşan bu boşluk birçok biometrik sensöre yeter de artar büyüklükte.

Apple’ın çok yönlü iPhone logosuyla ilgili ilk patent başvurusunu Aralık 2013 ‘te Nicholas V. King yapmıştı. İlerleyen günlerde bu teknolojilerin hayatımızı nasıl etkileyeceğini yaşarak göreceğiz.

Bu teknolojinin kullanılabileceği aklınıza gelen farklı alanları yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynakça: AppleInsider

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir