Çocukluk Hayalimdi, NASA’da Çalışmak

Çocukluğumdan beri uzay hep ilgimi çekmiştir. Bu durum biraz da bilim kurgu filmlerine meraklı olmamla ilgili. Çok küçük yaşlarda NASA diye bir yerin varlığını biliyordum ve bir dönem “büyüyünce ne olacaksın?” sorusunun cevabı,”NASA’da çalışacağım” şeklindeydi. Daha öncesinde ise “büyüyünce çiftçi olacağım diyordum” bu da başka bir yazının konusu.

Dil eğitimi için Houston’a geleceğimiz belli olunca, beni en çok heyecanlandıran şeylerden birisi, NASA’nın uzay merkezlerinden birinin burada olmasıydı. Uzayla ilgili bir çok filmde “Burası Hüstın” repliğine hepiniz aşinasınızdır. Ay’a ayak basılan ilk uçuş da bu merkezden yönetilmiş.

NASA merkezini ziyaret gününü iple çektik. Sabah erken bir saatte kalkarak merkeze vardık. Merkez binasına yaklaştıkça, dev bir uzay mekiği maketi önümüzde belirmeye başladı. Büyük bir heyecanla içeri girdiğimizde ise bizi ilk karşılayan şey ‘Leonardo da Vinci Machines in Motion’ sergisi oldu. Türkiye’de çocukken Rahmi Koç Müzesi’nde de  bir Da Vinci sergisine gitmiştim. Ama küçük olduğum için ayrıntılarını çok iyi hatırlamıyorum. Sergide, çalışır durumda olan  çok ilginç aletler var. Da Vinci mekanik sanatında devrinin doruk noktalarına ulaşmış. İnsan Da Vinci’nin tasarlayıp yaptığı aletleri incelerken, yüzyıllar önce bütün bunları nasıl düşünmüş diye kendi kendini hayrete düşmekten alıkoyamıyor.

Gezimize devam ettikçe ortamın genel havası bizi kendimizden geçirdi, inanılmaz deneyimler yaşattı.  Ortamın dekoru, ışıklandırması, herşey çok güzel ayarlanmış. Buraya, uzayın hiç  ilgisini çekmediği bir insanı bile getirseniz, çok büyük bir  zevk alacağına eminim.

Amerikalılar ürünlerini sergilemeyi, tanıtmayı, gerektiğinde de pazarlamayı çok iyi biliyorlar. Aklıma 3-4 sene önceki Gebze Yüksek Teknoloji Merkezi’ndeki gezimiz  geldi. Araştırma görevlileri aletleri tanıtırken, bu alet Türkiye’de ilk, bilmem kaç milyon dolar filan diye anlatıyorlardı. Ama sunuş şekillerinden insanın buna hiç inanası gelmiyordu. Benim için babamın bal süzme makinelerinden hiç farkı olmayan dik silindir gibi birşeydi.

Neyse NASA gezimize devam edelim. Gerçek uzay araştırmalarında kullanılmış cihazlar ortama uygun bir şekilde yerleştirilmiş. Filmlerdeki gibi karmaşık kontrol panelleri var. Ay’dan getirilen taş parçasına da bu gezi esnasında dokunma fırsatı bulduk. Her gece gökyüzünde gördüğünüz bir yerden getirilen taş parçasına dokunmak, ilginç bir histi. Bir kez daha uzayla ilgili araştırmalar yapma arzum kamçılandı. Acaba çocukluk hayalimi gerçekleştirsem mi, düşüncesi bütün ruhumu kapladı. Zaten bu aralar “Kerbal Space Program” oyununa da sarmıştım. Çok kompleks bir oyun. İlerleyen günlerde onu da bir yazımda anlatmayı düşünüyorum.

Buraya kadar gezdiğimiz bölümler ziyaretçiler için yapılmış müze tarzı kısımlar. Gerçek kontrol merkezini gezmek için tren turlarına biniyorsunuz. Bir tur yaklaşık bir saat sürüyor. Televizyonda mekiklerin motorları çok büyükmüş gibi gelmiyordu. Ama şaşırtıcı derecede büyükler. Astronotların eğitildiği yerleri de gezdikten sonra tren turu bitiyor. Buraya geldiğiniz de uçuş simülatörüne binmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Ve uçağı çılgınca kullanın, düz tutmaya çalışmayın. Öyle daha zevkli olduğunu göreceksiniz.

12 Yorum Çocukluk Hayalimdi, NASA’da Çalışmak

 1. Elif

  Merhaba.Benim adım Elif.Ben su anda 14 yaşında liseye yeni gecen bir ogrenciyim. Nasa’da çalışmayı 8 yaşımdan beri istiyorum ailem beni pek desteklemesede ben hayalimden vazgecmeyecegim. Amerika da okumak istiyorum üniversiteyi liseden sonra direk amerika da okuma gibi bir imkanım var mi? Dil öğrenimime çok önem veriyorum zaten toefl sınavına girmek de istiyorum. Üniversite olarak M.İ.T. düşünüyorum ama liseden sonra türkiyede üniversite okumam gereklimi yani direk olarak amerika ya üniversite okumaya gidebilir miyim böyle bur fırsatım var mı?

  Reply
  1. Enes Çakır

   Merhabalar,
   O yaşta böyle güzel bir hayalinizin olması takdire şayan bir durum. Her zaman hayallerinizin arkasından durun ve vazgeçmeyin. Steve Jobs’un “Dünya’yı değiştirenler ancak bunu yapabileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlardır.” sözü bu yolda ilerlerken size yol göstersin. Mantıklı sebepler sunarak ailenizi de ikna etmeye çalışın bence. Çünkü bu zorlu ve uzun süreçte ailenizin desteği size yardımcı olacaktır.
   Eğitim konusuna gelirsek, Türkiye’de lise bitirdikten sonra direk Amerika’da üniversite okuma imkanınız var. Bunun için lise son sınıfta ya da liseden sonra Amerika’daki üniversitelere başvurup kabul almanız gerekiyor. Gitmek istediğiniz üniversite olan M.I.T dünyanın en iyi üniversitelerinden birisi. Tabii üniversite iyi olduğu için de oralara girmek herkesin harcı değil. Bunun için sıkı çalışmanız lazım. Üniversiteler akademik seviyesinizi TOEFL (İngilizce yeterlilik) ve SAT (Amerika’nın YGS-LYS’si olarak düşünebilirsiniz) sınavlarına bakarak anlıyorlar. Bu sınavlardan yüksek puanlar almanız gerekiyor. Ama maalesef bu sınavlardan yüksek puanlar alınca her şey bitmiyor. Buradaki üniversiteler sertifika, sosyal projelere katılım, bilim olimpiyatlarda başarı, proje olimpiyatlarında başarılara çok önem veriyorlar. Önünüzdeki 4 senenizde bu sınavlara hazırlanırken bir yandan da bu gibi şeyleri yapmanız gerekiyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kafanıza takılan başka sorular varsa, daha ayrıntılı bir bilgi isterseniz; iletişim kısmından bana ulaşabilirsiniz ya da Soru&Cevap kısmından sorabilirsiniz.
   Sağlıcakla kalın

   Reply
   1. Orhan Bıçakcıoğluhttps://www.facebook.com/christopher.m.hirata/about?section=education

    Christopher Michael Hirata 15 yaşında bildiğim kadarısıyla nasada çalışmaya başladı bende aynen arkadaş gibi 14 yaşındayım yanlız bu nasada çalışma hayali biraz fantastik bir fikir olsada enede güzel bu başarılamaz bir iş değil nasılsa geleceğin en önemli meslekleri genetik mühendisliği,uzay bilimleri dalları, hackerlık v.s örnekler çoğaltılabilir. Ama şunu söylemek isterim nasada çalışmak için ya dahi olucaksın örneğin
    Christopher Michael Hirata gibi (IQ’su +200) veya çok çalışkan,azimli ve karalı bir birey olunmalı ki Nasa da çalışılabilsin. Enes abinin sözlerine bunlarıda ilave etmek istedim saygılarımla…

    Reply
    1. DİLARA

     Bende NASA’da çalışmak istiyorum.Bunun için hangi okulları okumam gerek sürekli arastırmalar yapıyorum.Şuanda 13 yaşındayım.Yurtdışında okumasam bile NASA ya geciş yapma gibi bir olanagım varmi bunu merak ediyorum cevap verirseniz sevinirim.

     Reply
 2. BUSE

  MERBAHA
  BEN ŞU AN LİSE 2 DEYİM VE SENEYE DE KANADA DA OKUMAK GİBİ BİR PLANIMIZ VAR. BÜYÜK İHTİMALLE GİDECEĞİM DE ZATEN. KANADAYA GİDİNCE GENETİK MÜHENDSLİĞİ OKUMAYI DÜŞÜNÜYORUM VE GERÇEKTEN BİYOLOJİYE İLGİM ÇOK VAR ONDAN DOLAYI MESLEĞİMDE DE BAŞARILI OLACAĞIMI DÜŞÜNÜYORUM.
  GERÇEKTEN HİÇBİR ŞEKİLDE ABARTIYORUM AMA NASADA ÇALIŞMAYI 6 YAŞIMDAN BERİ İSTİYORUM VE BU KONUDA BENİ SÜREKLİ DESTEKLEYEN BABAM OLDU. BABAM BU FİKRİMİ DESTEKLEDİKÇE DE İSTEĞİM DAHA DA ÇOK ARTTI. ŞU AN EĞİTİMİMİ DE BU KARAR ÜZERİNE ALMAYA ÇALIŞIYORUM. DERSLERLE DE BİRLİKTE İNGİLİZCE DERSLERİ DE ALIYORUM. SOSYAL PROJELERE DE KATILMAYA HER DAİM ÖNEM VERİYORUM ( BU ARADIKLARI EN ÖNEMLİ ÖZELLİK . HAYATIMI ŞU AN BU TEMPODA VE BU PLAN ÜZERİNE YÜRÜTÜYORUM. UMARIM Kİ BU HAYALİMİ BU KADAR EMEK ÜZERİNE BAŞARABİLİRİM..
  İSTEYEN HERKES ÖNCE ÇABA SARF ETSİN SONRA DA GERİSİNİ TANRIYA BIRAKSIN. HER ŞEY OLACAĞINA VARIR EN SONUNDA..

  Reply
  1. sinem

   3 sene önce yapmışsın bu yorumu hayellerimiz nerdeyse aynı annem biyoloji uzmanı ondan dolayı biyolojiye ilgim var acaba şuan hangi üniversiteyi kaandın ne yapıyorsun bana yol gösterirsen çok minnet duyarım

   Reply
 3. Mine

  Merhaba ben lise son sınıfa geçiyorum bu sene ve uzay bilimleri ile ilgilenmeyi çok istiyorum.Amerikada üniversite okumam için projeler çalışmalar yapmış olmam gerekiyor ama henüz bunlar bende yok o yüzden üniversiteyi Türkiyede okuyup yuksek lisans eğitimini Amerikada almayı istiyorum ama Türkiyede okumam Nasaya girebilme şansımı düşürür mü diye merak ediyorum ,eğer türkiyede okuyup girebileceksem: ülkemizde fizik puanları düşük ben astrofizik istiyordum aslında ama puanlar düşük olduğu için nasaya girmemi olumsuz etkiler diye çekiniyorum bu yüzden itüde veya boğaziçinde bilgisayar mühendisliği okusam nasada çalışma imkanim olur mu acaba? Lütfen yardımcı olun

  Reply
 4. Resul

  Merhaba ben 13 yaşındayım her zaman bir uzayı araştıran bilim adamı yada astronot gibi birşey olmak istemişimdir ve çokda istiyorum internetten bulabildiğince uzalyla alakalı ve özellikle uzaylılarla alakalı şeyleri çok önemsiyorum fakat nasa da çalışmak için hangi üniversitede okuyacağımı hangi lise mezunu olmam gerektiğini bilmiyorum . yeni bir dil öğrenmeyi çok severim kendi hesaplarıma göre ben okul dışında daha iyi öğreniyorum ingilizceyi ingilizceyi bitirdikten sonra fransızca veya italyancaya geçmek istiyorum. uzayla alakalı ne kadar şey öğrensemde her geçen hafta bunlar bana yetmiyor bkısaca bilgiye çok açım . eğer NASA da çalışabilirsem bana para vermeselerde olur çünkü uzayı görünce içim azimle doluyor.

  Reply
 5. Ecrin

  Küçüklük ten beri nasada çalışmak veya 51. Bölgede çalışmak istiyorum su an 11yasindayim ve nasada çalışmak için çok fazla şey gerekmediğini öğrendim peki nasada çalışan bi ri astronot değil aylık ortalama ne kadar alirr

  Reply
 6. Asmin

  Ben 11 yaşındayım lütfen bana hangi okullarda hangi derecede ve hangi bölümde okumam gerektiğini söyler misiniz?

  Reply
 7. Yeşim

  Ben mesajımın yayınlamasını istemiyorum fakat bana bir cevap maili atabilirseniz sevinirim. Ben lise 3 büro yönetimi öğrencisiyim. Uzaya karşı çocukluğumdan beri süregelen aşırı bir merakım var. Ailem tarafından her konuda destek görüyorum. Türkiye’de de uzay bilimleri yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı, geleceği olan bir meslek velhasıl. Ben Türkiye’de veyahut Nasa’da çalışmak istiyorum ve bunun için ülkemde uzay bilimleri ve teknolojileri bölümünü okumayı düşünüyorum, yüksek lisans vb. yurtdışında tabii ki.
  Benim görsel, işitsel zekam ve el becerilerim diğerlerine göre iyi durumda. Kendimi hep büyük işler başarmak için görevli gibi hissediyorum. Bizler de birer yıldız tozuyuz sonuçta, kendimi tanımak istiyorum. Fazla uzattım ama sorum şu: Beynimi daha çok hangi yönde çalıştırmalıyım, hangi konulara yoğunlaşmalıyım?

  Reply
 8. Yeşim

  Okul müdürümüz yüksek bir amacım olduğu için benimle bizzat ilgileniyor ve benim bakış açımdan dolayı ışık gördüğü tek öğrencisi olduğumu söylüyor. Hayallerimin peşinden gitmem için beni itiyor ve Türkiye’de kendimi heder etmemem için ailemle dahi herzaman irtibat halinde.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir