Apple’ın Yeni 850 Milyon Dolarlık Güneş Enerjisi Santrali

Tim Cook’un yaptığı açıklamalara göre Apple Kaliforniya’da 850 milyon dolar değerinde bir güneş enerjisi santrali kurmayı planlıyor.
Cook bu projeyi “Apple’ın şu ana kadarki en büyük, en cesur ve en iddialı projesi ” olarak nitelendiriyor. Bu santralden üretilen enerji ile Apple, Kaliforniya’daki bütün faaliyetlerinin enerji ihtiyacını karşılayabiliyor.

Bu devasa projenin detayları, Salı günü şirketin CEO’su Tim Cook tarafından Goldman Sachs Teknoloji ve Internet Konferansında gün yüzüne çıkartıldı. Bu projenin sağlayacağı enerji, Kaliforniya’daki yaklaşık 60,000 adet evin elektrik ihtiyacına eşdeğer. Eğer Kaliforniya’daki evlerin çoğunun 2 katlı müstakil olduğunu ve elektrik ihtiyaçlarının Türkiye’deki bir eve kıyasla aşırı derecede fazla olduğunu göz önünde bulundurursak, bu güneş enerjisi santrali Türkiye’deki çoğu ilin elektrik enerjisini karşılayacak kapasitede olduğunu anlarız.

Toplam 1300 dönümlük bir araziyi kaplayacak yapının Apple’ın ana binasının bulunduğu Cupertino şehrinin güneyinde bulunan Monterey bölgesinde inşa edilmesi planlanıyor. Projenin Apple’ın diğer büyük projesi “Campus 2” ile birlikte 2016 yılının sonunda tamamlanması bekleniyor.

Konferansta Cook yatırımcılara “Bu projeyi yapıyoruz, çünkü bunun yapılmasının doğru olduğuna inanıyoruz. Maddi açıdan da çok iyi bir hareket. Çok büyük bir enerji tasarrufu yapacağımıza inanıyoruz, çünkü yenilenebilir enerji fiyatlarını sabitlemiş olacağız. Bu fiyat ve doğaya zarar veren enerji kaynaklarından üretilen enerji fiyatları arasında büyük farklılıklar var.” şeklinde seslendi.

Amerika’nın önde gelen enerji şirketi “First Solar” ile yürütülen projenin ürettiği yenilebilir enerji, Apple yeni merkez binası “Campus 2″un yanı sıra Kaliforniya’da bulunan 52 Apple Store ve Newark ile Kaliforniya’da bulunan veri merkezi tarafından da kullanılacak.

apple_solar_farm_2

Ayrıca Cook konferansta küresel ısınmanın umursanması gereken  bir mesele olduğundan ve hem kendisi hemde şirketi için iklim değişiminin gerçek olduğundan bahsetti. Apple her zaman çevre için doğru şeyleri yapacağını sözlerinin arasına ekledi.

Tim Cook liderliği altındaki Apple yenilebilir, yeşil enerji konusunda daha önceden de büyük adımlar attı. Oregon’daki merkezi hidroelektrik ve rüzgar enerjisi ile, Kaliforniya’daki veri merkezi rüzgar enerjisi ile, Nevada’daki merkezi ise güneş ve jeotermal enerji ile faaliyetlerine devam ediyor.

Kaynak: Apple Insider, 9to5Mac

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir