Apple Touch ID’ye Yeni Bir Boyut Katıyor

Apple’ın perşembe günü aldığı yeni patentine göre parmak izi okuyucu sensörleri cihazın içine yerleştirmeyi planlıyor.
Apple, gelecekte iPhone ve iPad’lerde Touch ID parmakizi sensörlerini cihazın orta tuşundan kaldırarak ekranın içine taşıyabilir. Böylelikle orta tuşun sonuna bir adım daha yaklaşılmış olur.

Yeni teknolojiye göre Touch ID ekran üzerinde daha önceden belirlenmiş bir noktadan tek bir parmak izi alabiliyor. Mesela iPhone’nun kilit ekranı ya da üçüncü parti yazılımlar kullanıcıdan parmağını ekran üzerindeki spesifik bir noktaya yerleştirmesini isteyebilir. Bu sayede onların kimliklerini doğrulayabilir.

Bu sistem tek bir parmak izinin ekran üzerindeki herhangi bir noktadan da okunmasına olanak sağlıyor. Hatta aynı anda birden fazla parmağı ya da avuç içini de okuyabiliyor. Bunun sayesinde daha kritik işlemler için güvenlik seviyesi arttırılmış oluyor.

Apple’ın notlarına göre parmak izi okuyucu sensörlerini ekranın içine yerleştirmenin şuanlık dezavantajları bulunuyor. Ekrana fazladan bir katman daha eklendiği için telefonun dokunmatik özelliğinde azalma görülüyor.

touchid_embed_1

Apple mühendisleri bu yan etkiyi ortadan kaldırmak için çalışıyorlar. Sensörleri var olan devreye entegre etme, ya da ekranın üstüne bütün bir parmakizi okuyucu panel eklemek gibi çözüm yolları üzerinde kafa yoruyorlar. Parmakizi okuyucu sensörlerden oluşan bütün bir  panel ile normal dokunmatik hareketleri de algılamaları mümkün. Bu çözüm daha mantıklı gibi gözüküyor. Görüntü kalitesinin düşmemesi için de bu paneli “indium tin oxide” gibi transparan iletken maddelerden yapmayı planlıyorlar.

Bu problem aşılmadan bu teknolojiyi cihazlarımızda görme ihtimalimiz çok düşük. Apple’ın daha önceden aldığı patentleri de düşünürsek; Apple yeni teknolojileri cihazlarına uygulamadan önce ince eleyip sık dokuyor. Teknoloji her yönüyle mükemmele ulaşmadan ürünlerinin mükemmelliğini riske atmıyor.
touchid_embed_2

İlerleyen günlerde Apple’ın bu teknolojiyle dünyamızı nasıl değiştireceğini hep beraber göreceğiz.

Kaynak: Apple Insider

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir