20 Yıllık Mac İşletim Sistemli Apple Watch

Bütün bilgisayarın bileğinizdeki küçücük bir saate sığması bilim kurgu romanlarından fırlamış gibi gelse de, dün akşam  Nick Lee paylaştığı video ile son 20 senede bu hedefe doğru katedilen yolun büyüklüğünü gösterdi.

Geliştirici Nick Lee Apple Watch’a nasıl Macintosh OS (System 7.5.5) yüklemeyi başardığını gösteren bir video paylaştı. Bilmeyenler için System 7.5.5, 19 yıl önce 27 Eylül 1996 günü yayınlandı. Bu gayet etkileyici bir başarı.

Lee bunu watchOS 2 çalıştıran bir Apple Watch ve the Mini vMac Macintosh Emulator ile başardı. The Mini vMac Emulator modern cihazlarda eski Macintosh bilgisayarlar için yazılmış uygulamaların çalıştırılması amacıyla geliştirilmiş bir yazılım. Zamanında Macintosh OS System 7.5.5 PowerPC Mac bilgisayarlarda çalışması için yayınlaşmıştı.

Aşağıda Nick Lee’nin paylaştığı videoyu izleyebilirsiniz.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi System 7.5.5 yayınladığı sene çalışmak için ihtiyaç duyduğu kocaman, ağır, taşınabilirlikten uzak PowerPC tabanlı Mac’in şu an çalıştırabildiğimiz cihazla alakası yok. Bugün aynı işletim sistemi 38mm’lik bir cihazda çalışabiliyor. Bu görüntü son 20 yılda teknolojinin nasıl bir sıçrama yaptığını gözler önüne seriyor.

 

Kaynakça: MacRumors, 9to5Mac

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir